Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.


Diablo Immortal: Oynaması Ücretsiz ve Diğer Konular  (Okunma sayısı 4949 defa)

Blizzard DI için F2P ( Free to Play ) konularında bir takım açıklamalara değindi.


En çok öne çıkan sorulardan biri de şuydu: Diablo Immortal’ın iş modeli nedir? Oyuncuların bu sorunun cevabını bilmesi ekibimiz için çok önemli. Bu yüzden bugün Immortal’ın iş modelinden, arkasındaki olayın ve işin pratikte nasıl yürüdüğünden bahsetmek istiyoruz.

Ayrıntılara girmeden önce bu blogda pek çok oyun sisteminden bahsedeceğimizi, bu nedenle öncelikle oynanış bloglarımıza göz atmanızın daha iyi olacağını söyleyelim. Okurken bu sistemlerin nasıl işlediğini aklınızda bulundurmaya çalışın.

Oynanış Önizlemesi
Karakterler ve Yetenekler
Eşyalar

Diablo Immortal isteğe bağlı oyun içi satın alma seçeneklerine sahip tamamen ücretsiz bir oyun olacak. Diablo Immortal’a yeni eşyalar, özellikler, sınıflar, hikâyeler ve keşfedilebilecek bölgeler gibi ücretsiz içerikler eklemeye devam etmeyi planlıyoruz. Ayrıca satın alma işlemlerinin adil olmasını ve tüm oyuncular için oyuncu deneyimine öncelik veren açık ve net değerlere göre yönlendirilmesini istiyoruz.

Bizim anlayışımıza göre en önde gelecek olan oynanış olmalı. Temel mekanikler oyunu eğlenceli kılmak üzere tasarlandı ve paralı içerik kısmı şeytan öldürme ve eşya toplamaya dayanan ana oynanışını asla engellememeli. Ayrıca satın alarak elde edebileceklerinizin çoğunu oynayarak da edinebilmelisiniz. En önemlisi de eşya toplamanın tek yolunun oyunu oynamak olması.

İkincisi, aldığınıza değecek, oyuna devam etme isteğinizin yanında sizin ve mümkünse diğer oyuncuların da oyundan aldığı keyfi arttıracak satın alma seçenekleri sunmak istiyoruz. Ancak satın alınabilen içerikler oyun deneyiminizi olumsuz etkilememeli.

Üçüncüsü, satın alınabilen içeriklerin Immortal’dan keyif almak için gerekli olmayan bir seçenek olarak görülmesini istiyoruz. Diablo Immortal’ın temel oyun deneyimi her zaman ücretsiz olacak. Oyunu saatlerce oynayabilecek ve para harcamak isteyip istemediğinize kendiniz karar vereceksiniz.

Ne Satın Alabilirim : Bazı Örnekler

Satın alınabilen içeriklere örnek olarak Elder Rift’lerde kullanılan Crest‘leri verebiliriz. Oyuncular Elder Rift’lere istedikleri kadar girebilirler. Kazanılarak veya satın alınarak elde edilebilen Armalarınsa hem kişisel hem de sosyal avantajları bulunuyor. Armalar, Rift’e ekledikleri rastgele etkilerle o Rift’i daha kolay veya daha zorlu hale getirir ve böylece oyunu zenginleştirir. Arma kullandığınızda runler ve efsanevi mücevherler gibi eşya olmayan ödüller kazanırsınız. Ayrıca grupta en az bir kişi Arma kullandığında, diğerleri kullanmamış olsa bile gruptaki herkes Rift puanı da kazanır. Rift puanlarını biriktirerek efsanevi mücevherler gibi öğeleri satın alabilirsiniz.

İkinci örneğimiz Reforging Eşya özelliklerini yeniden biçimlendirmek için, oyun yoluyla veya satın alarak elde ettiğiniz bazı malzemeleri kullanmanız gerekiyor. Oyuncular Reforge Stone‘ları kullanarak bir eşyanın özelliğini rastgele şekilde değiştirebilir ya da Specialized Reforge Stone‘larla bu rastgeleliği azaltarak yükseltmek istedikleri özelliğe odaklanabilir.

Ayrıca oyuncuların Battle Pass progress sistemi/Sezonluk Görevleri ve diğer oyun içi etkinlikleri tamamlayarak ödül kazanmalarına olanak tanıyan bir Savaş Bileti ilerleme sistemine sahiptir. Battle Pass'ın hem ücretsiz hem de ücretli parçaları vardır. Tüm oyuncular ücretsiz parça aracılığıyla Reforge Taşları ve Armalar gibi ödülleri talep edebilirken, ücretli parçaya sahip oyuncular özel kozmetiklere ve hatta daha fazla ödüle erişebilecek.

Market / Pazar

Ayrıntılara girmeden önce şunu açıklayalım: Market, Diablo III’te gerçek parayla alışveriş yapılan auction house tamamen farklı bir yer. Diablo’da her zaman oyuncuların birbiriyle alışveriş yapmasına izin veren sistemler vardı. Biz de zaman içerisinde bundan hem iyi hem kötü anlamda pek çok şey öğrendik. Diablo Immortal ‘da oyunu engellemeyen adil, sağlıklı, oyuncu odaklı bir ekonomiye katılma becerisine sahip olmalarını istiyoruz.

Market, gerçek parayla satın alma yapılamayan ve isimsiz alıcılarla satıcıları birbiriyle buluşturan bir yer. Nelerin pazara koyulup nelerin koyulamayacağına dair bazı kısıtlamalar var. Belirli malzemeleri, yan eşyaları ve efsanevi mücevherleri Pazar’da bulmanız mümkünken buradan eşya alamayacaksınız. Ayrıca bu, oyun içinde herhangi bir şey almayı tercih etmeyen oyuncuların buldukları eşyaları satarak oynarken kazandıkları oyun içi para birimlerinin yanında ek gelir elde etmelerini sağlayacak.

Para Birimleri (Currency)

Altın (Gold) :
Sanctuary dünyasındaki düşmanlardan, sandıklardan ve ganimet veren diğer her yerden düşüyor. Satın alınamayan veya takas edilemeyen altın yalnızca oynayarak kazanılabilir. Altınları eşyalarınızı yükseltirken veya NPC satıcılardan rastgele eşya alırken kullanabilirsiniz.

Platinum:
Oyunu oynayarak veya gerçek parayla satın alınarak elde edilebilir. Oyuncular ayrıca market'te eşya satarak da platin biriktirebilir. Platinumu Market’de takas gerçekleştirirken veya Charm üretirken kullanabilirsiniz.

Eternal Orb :
Yalnızca gerçek parayla satın alınabilir ve Platinum, savaş bileti, özel yeniden işleme taşı, arma ve kozmetik içerikler almakta kullanılabilir.

Teknik Alpha ve Fazlası

Teknik alfada odak noktamız oynanışta ve Immortal’ın eğlenceli olmasını sağlamakta. Teknik alfada gerçek parayla alışveriş yapılamayacak ancak sistemlerimizi test etmek amacıyla oyunculara oyun içi para birimi verebiliriz. Bununla birlikte, her zaman değerlerimizle önderlik ederek yaklaşımımızı geliştirmeye devam edeceğiz - oynanışı ilk sıraya koyacağız, değerli seçenekler sunacağız ve bunları bonus olarak tasarlayacağız. Amacımız Diablo Immortal ve oyuncuları için doğru hissettirmesini sağlamaktır.

Teknik Alfa boyunca geri bildirimler için sabırsızlanıyoruz ve hepinizi Sanctuary'de görene kadar bekleyemeyiz.

Kaynak : https://news.blizzard.com/en-us/diablo-immortal/23580185/our-free-to-play-approach-and-values

By : Midnite 18.12.2020 | 14:09
Etiketler: