Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.


Diablo Immortal : Eşya Sistemi  (Okunma sayısı 6411 defa)

Tüm Diablo oyunlarının ana sistemi; derin, zengin ve ödüllendirici bir ganimet sistemidir.


Diablo Immortal’da eşya sistemi kökenlerimize bağlı kalmaya çalışırken bir yandan da sınırları zorladık çünkü bu oyun geleneksel aksiyon rol yapma oyunlarından farklı ihtiyaç ve amaçlara sahip. Karakterinizi dilediğiniz gibi geliştirebilmeniz için size heyecan verici seçimler ve mümkün olduğunca çok farklılık sunmak istiyoruz çünkü anlayışımıza göre hiçbir Diablo oyunu bir diğerine benzeyemez (veya benzememeli).

Diablo Immortal halen aktif geliştirme aşamasındadır, bu nedenle okumak üzere olduğunuz şeyler değişebilir.

Eşyanın Yapılması

Felsefemiz: Eşyalar Diablo’nun en önemli parçası. Diablo Immortal’ın eşyaları, potansiyellerini ortaya çıkarmak için onları derecelendirerek veya daha iyi teçhizatla değiştirerek size sürekli ilerleme fırsatları sunmayı amaçlamaktadır. Eşyaların sağladığı stat bonusları, karakterinizin bir veya daha fazla savaş alanında daha etkili hissetmesine yardımcı olacaktır.

Diablo Immortal’daki eşyalar üç tür niteliğe sahip: Temel nitelikler, özellikler ve büyülü özellikler. Ek olarak güçlü eşyalar yuvalara, efsanevi özelliklere ve daha fazlasına sahip olabilir.

Temel istatistikler eşyaların simgelerinin yanında gösterilir ve içinde Life, Damage, Armor, Offense Rating, Defense Rating, Potency ve Resistance içerir.

Life, can puanınızı ifade eder.
Damage, silahların verdiği hasarı arttırır ve ana özelliğinize göre artar.
Armor, düşmanlardan gelen büyü dışı olmayan hasarları azaltır.
Armor Penetration, düşmanın zırhının sizin ataklarınıza karşı etkinliğini azaltır.
Offense Rating,
rakibinizin savunma değerine bağlı olarak hasarınızı belirli bir oranda arttırır.
Defense Rating, rakibinizin saldırı değerine bağlı olarak aldığınız hasarı belirli bir oranda azaltır.
Potency, düşmanları güçsüzleştiren etkilerin daha uzun sürmesini sağlar.
Resistance, sizi güçsüzleştiren etkilerin daha kısa sürmesini sağlar.

Attribute(Nitelikler)’ler şunlardır: Strength, Intelligence, Fortitude, Vitality ve Willpower.

Strength; Barbarian, Monk ve Demon Hunter’ların temel niteliğidir.
Intelligence, Wizard’lar için temel niteliğidir.

Tüm bu özellikler Offense Rating ve Defense Rating’inizi arttırır. Ana attribute’ler hasarı arttırırken diğer attribute’ler ek savunma avantajları sağlar.

Fortitude, hem Armor ve Armor Penetration’ı hem de Offense ve Defense Rating’inizi arttırır.
Vitality, hem canınızı hem de Offense ve Defense Rating’inizi arttırır.
Willpower, Potency ve Resistance’ın yanında Offense ve Defense Rating’inizi arttırır.

Yapabileceğiniz Herşeyi Donatmak


Karakterlerin 12 eşya yuvası bulunuyor. Ana eşya yuvaları Legendary eşyalar üzerinde yetenek değiştiren etkilere sahipken ikincil eşya yuvaları ilave nitelikler ve büyülü özelliklerle güçlendirip özelleştirmenize yardımcı oluyor.

Ana Eşya Yuvaları


*Head / Miğfer
*Legs / Pantolon
*Torso  / Zırh
*Weapon / Silah
*Shoulder / Omuzluk
*Off-Hand/Secondary Weapon /  Silah / Sol El

İkincil Eşya Yuvaları

*Neck / Kolye
*Waist  / Kemer
*Ring (1) / Yüzük
*Ring (2)  / Yüzük
*Feet  /  Bot
*Hands / Eldiven

Farklı Kalitenin Eşyalar
Diablo Immortal’da donanabileceğiniz farklı kalitede eşyalar mevcut: Normal (beyaz), Magic (mavi), Rare (sarı) ya da Legendary (turuncu). Set (yeşil) eşyalara Diablo Immortal’da yer vermedik çünkü oyunculara efsanevi güçlerini istedikleri gibi dizip eşleştirme imkânı sağlamak istedik.

Eşyanın kalitesi ne kadar artarsa nitelikleri de o kadar fazlalaşır. Magic ve Rare eşyalar, eşyanın sağladığı Magic Attribute’leri belirten özel birer isme sahip etkiler barındırır. Örneğin, “Purified Short Sword of Authority”deki Short Sword (ana eşya türü), kendisinden önce gelen “Purified” (demonlara ek hasar verir) prefix’i (ön ek) ve sonra gelen “of Authority” (Strength ve Willpower bonusları) suffix’iyle (temal eşya türü) güçlendirilmiştir.

Saldırı hızı, hasar ve zırh ilaveleri gibi tanıdığımız, bildiğimiz Magic Attribute’ler hâlâ bizimle. Yeni özellikler arasındacheat death şansı (Diablo III’teki bazı pasif yeteneklere benzer), güçlendirme süresinde artış, canı az düşmanlara daha fazla hasar verme şansı ve çok daha fazlası var. Lansman sırasında daha da genişleme potansiyeline sahip 30'dan fazla Büyü Özelliği planlıyoruz.

Legendary eşyalar aynı zamanda özel özelliklere de sahip. Bu özellikler sınıf yeteneklerini bir şekilde değiştiriyor ve güçlendiriyor. Ayrıca bazı kozmetik etkilere de sahip. Tüm Legendary eşyalar sınıflara özel; kendilerine ait birer isimleri ve görselleri var ve yetenekleri eşsiz bir biçimde etkiliyor.


Eşya Kademeleri
Felsefemiz: Eşya kademeleri, sizi sayısal bir yükseltme için atmaya zorlamak yerine, gerçekten sevdiğiniz öğeleri geliştirmeye devam etmenin bir yolunu sağlamalıdır. Efsanevi bir öğeyi seviyorsanız, o öğeyi bir üst sıraya koymak, onu kullanmaya devam etmenize ve oynatmakta olduğunuz içerikle alakalı tutmanıza olanak tanır.

Rare(sarı) ve Legendary eşyalar, kademe (rank) adını verdiğimiz sistemle yükseltilebilir. Rare (sarı) eşyalar 0. kademe olarak düşer. Gerekli malzemelerle doğru zanaatkârların yanına giderek bu eşyaları 5. kademeye kadar yükseltebilirsiniz. Her bir kademe, eşyaya ek nitelikler (statlar) sağlar. Legendary eşyalarsa 20. kademeye kadar yükseltilebilir ve Bonus Attribute adını verdiğimiz ek avantajlara sahiptir. Bu özelliklerle ilgili daha fazla bilgiyi yazının devamında bulabilirsiniz.


Tüm Silahlarınızı Parlatın

Tılsımlar (Charm)

Tılsımlar, tüm sınıflar için rastgele yuvarlanan bir ile beş arasında benzersiz beceri sıralaması bonusu sağlar. İstenmeyen tılsımları beceri taşlarına ayırabilir, daha sonra bonusları diğer tılsımlarda yeniden sıralamak için kullanabilirsiniz.


Tılsımlar tüm sınıflarda beş yeteneğe kadar değişiklik sağlayabildiğinden, istediğiniz yetenek ilavelerini elde edebilmek için değiştirme mekaniğini sıklıkla kullanmanız gerekecek. Tılsımların kendilerine ait yuvaları bulunur ve aynı anda en fazla bir tılsım kuşanabilirsiniz. Bu yüzden doğru seçim yapın!

Run ler

Rünler, Elder Rift’lerden kazanılan işleme malzemeleridir. Toplamda mevcut 15 Rün var ve bunlardan bazılarını elde etmek epey zor. Rünler, efsanevi mücevher ve eşyalarla alakalı tariflerde kullanılır.


Mücevherler (Gem) ve Eşya Soketleri

çeviri devam ediyor..

Kaynak : https://news.blizzard.com/en-us/diablo-immortal/23574266/itemization-in-diablo-immortal

By : Midnite 18.12.2020 | 14:50
Son Düzenleme: 18.12.2020 | 15:13 Gönderen: Midnite
Etiketler: Diablo Immortal